Що таке опік: чому потрібно звернутися до фахівця?
У перекладі з латинської «combustio» означає «спалювання». У медицині це слово використовується для позначення опіку – пошкодження м'яких тканин, спричиненого впливом температури, хвильовим впливом, іонізуючим опроміненням, хімічними речовинами.
Загальна оцінка тяжкості опіків: відсоток уражених ділянок – глибокі/поверхневі, повношарові/неповношарові.
Класифікація за ступенями:
- I ступінь (епідермальний опік) – ушкодження торкаються лише верхнього шару шкіри, епідермісу. Системи: почервоніння шкіри, інтерстиціальний набряк. Гоїться самостійно без утворення рубців.
- II ступінь (дермальний поверхневий опік) – ушкодження торкаються верхнього та середнього шарів шкіри, епідермісу та дерми. Потребує спеціального лікування та відновлення. Без медичного втручання можливе утворення рубців, шрамів, ускладнень.
- III ступінь (дермальний поверхневий опік) - характеризується значною площею відшарування епідермісу, появою пухирів, які зливаються та часто заповнені рідиною). Спостерігаються уривки епідермісу, оголена дерма білястого, мармурового або багряного кольору, набряк, що збільшується, ураження тканин до поверхні сполучної тканини. Опік потребує негайного спеціального лікування. Можливі ускладнення, відбувається рубцювання.
- IV ступінь (субфасціальний опік) - пошкодження та/або оголення тканин. По суті, це обвуглювання і безповоротний некроз тканин, які розташовані глибше за сполучний шар або сухожилля. Відбуваються вторинні зміни. Їх спричиняють субфасциальний набряк, що прогресує тромбоз судин та пошкодження внутрішніх органів. Потрібне серйозне та тривале лікування. Його методи залежать від того, наскільки глибокою і великою була поразка. Для усунення наслідків потрібне хірургічне втручання, аж до трансплантації.
Формування рубцевої тканини залежить від площі, ступеня та виду ураження шкіри, індивідуальних особливостей організму, а також правильності лікування свіжих опікових травм. Якщо лікування немає або воно призначене некоректно, а у вас не перший ступінь, який може зажити самостійно, рубці забезпечені.
А шрами та рубці не тільки не прикрашають, але в деяких випадках пов'язані з хворобливими та небезпечними ускладненнями. Коли процес загоєння після опіків залучений великий обсяг тканин, це — болісно, можливе утворення рубців, що знеображують. Деякі люди вважають, що шрами – лише косметичний дефект. Але насправді вони здатні спровокувати порушення природних функцій (наприклад, незначне або повне обмеження рухів великих і дрібних суглобів), свербіж, виразки.