Імунодефіцитні стани: як побудувати потужну стіну захисту організму?
Імунітет – прикордонник, що не дозволяє ворогові пробратися на територію організму. В арсеналі імунної системи – армія захисників від різних недугів. Але імунітет іноді може давати збої, його складові можуть захворіти та потребувати допомоги. Такі випадки мають медичну назву – імунодефіцитні стани.
Імунодефіцитні стани: класифікація та причини
Імунітет – одна з найскладніших систем організму, що налаштована на постійний захист від збудників хвороб. Імунна система – конгломерат компонентів (клітин, тканин, органів), де кожний має власні функції. До складу системи входять:
- лімфоцити – ключові розвідники у крові, що розпізнають і знищують шкідливих агентів: алергени, патогени, збудники інфекцій тощо;
- лімфа – транспортування лімфоцитів;
- вилочкова залоза (тимус) і кістковий мозок – створення, дозрівання та зберігання лімфоцитів;
- слизові оболонки й інші тканини – перепони на шляхах збудників;
- клітини-макрофаги – захист від пухлин;
- білки (цитокіни) – контролери та регулятори взаємодій у системі.
Усі компоненти чітко співпрацюють між собою. Випадання лише одного з налагодженого процесу може викликати імунодефіцит, спровокувати втрату бар'єрів захисту, що призводить до запалень, порушень, захворювань організму. Такі явища й називають імунодефіцитні стани (ІДС). Вони потребують ретельного аналізу та контролю.
Імунодефіцитні стани та причини їх виникнення:
- первинні – вроджені чи спадкові, спровоковані розвитком генетичних аномалій;
- вторинні – набуті внаслідок дії багатьох чинників: вад розвитку імунітету, знищувачів імунних клітин, стресів, дефіциту поживних речовин, медикаментозного лікування та інших.
Імунодефіцитні стани – це складні процеси, що можуть відбуватися на клітинному та навіть молекулярному рівні. Дослідження, спостереження та контроль над ними під силу імунологам, що мають спеціальні знання/навички.
Імунодефіцитні стани: симптоми, діагностика, лікування
Безперечно, ключовим симптомом порушень в імунній системі є часті/повторні інфекційні захворювання будь-якого походження. Інша симптоматика:
- тривалість захворювань навіть за інтенсивного лікування;
- тяжкість станів порівняно із класичним протіканням хвороби;
- втома, слабкість, відсутність енергії, сонливість;
- специфічні прояви на шкірі (висипання, почервоніння, лущення тощо);
- болі в суглобах і м'язах, ломота;
- розлади шлунково-кишкового тракту.
Симптоми можуть мати індивідуальний характер, тому імунодефіцитні стани потребують ретельного дослідження та точної діагностики для подальшого лікування.
Клініка ЦСМ у Білій Церкві – провідний медичний заклад з розвинутою імунологією та найсучаснішим обладнанням для діагностики та лікування будь-яких недугів і станів.
Імунодефіцитні стани у дітей
Тендітна імунна система малечі, що знаходиться на початку формування та становлення, потребує ретельного нагляду й опіки. Поряд із загальними симптомами імунодефіцитних станів у дитини можуть виявлятися підвищена плаксивість, дратівливість, занепокоєність. Щодо наслідків, вони можуть спровокувати затримку росту, розвитку, аутоімунні реакції.
Дитячий імунолог у Білій Церкві – охоронець здоров'я вашої малечі. Він проведе ретельне дослідження стану, скорегує порушення імунних функцій, розробить індивідуальну комплексну програму профілактики та лікування.