Бронхіальна астма
Бронхіальна астма – це хронічна хвороба, яку діагностують найчастіше в міського населення, де рівень забрудненості довкілля вищий, ніж у сільській місцевості, й у працівників зі шкідливими умовами роботи. Проявляється захворювання зазвичай у шкільному віці, тому варто проходити профілактичне обстеження в такого фахівця, як дитячий алерголог.
Попри тривалі дослідження, причини бронхіальної астми точно з’ясувати поки що не вдалося. Фахівці називають з-поміж них:
- алергічну реакцію на медикаменти, шерсть тварин, квітковий пилок тощо;
- надто охолоджене чи спекотне повітря;
- підвищений емоційний фон або гостру стресову реакцію;
- генетичну схильність водночас із потраплянням до дихальних шляхів дратівливих речовин.
Бронхіальна астма може спричинятися вірусними інфекціями, погодними умовами та харчовими добавками, наприклад, глутаматом натрію, популярним в азійській кухні.
Симптоми астми та її діагностика
Спровокувати напад задухи може будь-що, однак бронхіальна астма, симптоми якої добре виражені, – це:
- відчуття нестачі повітря, стискання у грудях;
- кашель із в’язким мокротинням і гучними свистячими шумами;
- сильний сухий кашель, який частіше з’являється вночі/вранці чи після фізичного навантаження.
Хворий намагається підійти до джерела повітря чи спертися на щось, посилюється потовиділення. Напад може тривати до двох годин, а може перейти в астматичний статус і затягнутися надовго.
Бронхіальна астма, діагностика якої полягає в комплексному обстеженні, передбачає спеціальні дослідження в такого лікаря, як алерголог у Білій Церкві:
- спірометрію – оцінка функції легень;
- алергопроби;
- КТ легень, аби виключити структурні зміни;
- пікову флуометрію;
- аналіз слизу дихальних шляхів.
Якщо явних ознак астми немає, лікар може провести провокаційний тест, наприклад, інгаляцію з гістаміном. Загалом класифікація бронхіальної астми містить такі фенотипи:
- Алергічний. Має в основі спадковість.
- Неалергічний. Зазвичай при ожирінні.
- З повторюваним характером обструкції. Має зазвичай тривалий характер.
- Із запізненням. Частіше виникає в жінок під час менопаузи.
Нападам алергічної бронхіальної астми можна запобігти. Для цього уникайте тригерів (продуктів-алергенів, побутової хімії тощо), стежте за якістю повітря у приміщенні, ведіть здоровий спосіб життя.
Лікування астми
Повністю вилікувати астму неможливо, але правильна терапія допомагає контролювати симптоми й уникати загострень. Визначати правильну схему лікування бронхіальної астми за симптомами обов’язково має професіональний лікар, до якого можна записатися на прийом у такому медичному закладі, як клініка ЦСМ у Білій Церкві.
Лікування охоплює бронхолітики та протизапальні препарати, дихальну гімнастику та контроль за фізичними навантаженнями. Важливим компонентом є дотримання спеціальної дієти. Однак для кожного пацієнта методи індивідуальні. Спільними можуть бути лише прогулянки на свіжому повітрі, але за умови, що воно дійсно не шкідливе.