Гіпертонія
Артеріальний тиск у людському організмі залежить від сили впливу циркулюючої крові на судини – артерії. Якщо цей тиск має стійке системне підвищення понад норму 120/80 мм рт. ст., це – гіпертонія. Спочатку вона практично не відчувається, але згодом може мати дуже негативні наслідки для організму загалом – ураження головного мозку, серцевого м’яза й очей, пошкодження структури нирок. Недарма на запитання, що таке гіпертонія, з давніх-давен відповідали «тихий вбивця».
Причини гіпертонії:
- постійні стреси та нездоровий спосіб життя;
- зайва вага та мала фізична рухливість;
- гормональний збій;
- нездорове харчування з надлишковою кількістю солі;
- порушення в роботі ниркових залоз.
Лікарі вважають, що з-поміж чотирьох груп ризиків особливо вразливими є люди віком понад 65 років із наявністю цукрового діабету та хвороб нирок.
Ознаки гіпертонії та її вплив
Гіпертонія, симптоми якої засвідчують присутність хвороби, такі:
- загальна слабкість і носові кровотечі;
- головний біль до непритомності;
- аритмія та прискорений пульс;
- відчутна пульсація в потилиці, внутрішня напруга та шум у вухах;
- погіршення зору та сплутана свідомість;
- нудота та навіть м’язовий тремор.
Правильним рішенням за наявності навіть однієї з цих ознак є термінове звернення до лікаря та доставлення пацієнта в терапевтичний стаціонар. Провісниками складного стану можуть бути відчуття розбитості та хронічної втоми.
Однак особливостями гіпертонії, стадії якої поділяються на три ступені залежно від рівня тиску та можливості ускладнень, є:
- серцева аритмія та навіть раптова смерть;
- стенокардія, серцева недостатність, інфаркт;
- інсульт;
- ниркова недостатність.
Аби визначити критичний рівень тиску, треба постійно моніторити його за допомогою тонометра.
Лікування та профілактика гіпертонії
За легкої та середньої форми гіпертонії артеріальний тиск можна знизити шляхом змін у способі життя: здорове харчування, фізична активність, відмова від шкідливих звичок, регулярне відвідування такого лікаря, як терапевт в Білій Церкві. Хвороба контролюється на основі регулярних вимірювань артеріального тиску.
Гіпертонія, лікування якої містить медикаментозну терапію антигіпертензивними препаратами, насамперед спрямована на екстрене зниження тиску в пацієнта. Тому за тяжкої форми гіпертонії не обійтися без допомоги фахівців перевіреного медзакладу, як, наприклад, клініка ЦСМ у Білій Церкві. Вилікувати цю хворобу повністю неможливо, але потрібно навчитися жити з нею, аби знизити ризик ускладнень і забезпечити гідну якість життя.
Для профілактики лікарі рекомендують змінити раціон і виключити з нього продукти, що можуть провокувати стрімке підвищення рівня тиску:
- надто солоні страви;
- продукти з високим вмістом жирів, цукру та холестерину;
- солодкі напої, алкоголь і міцний чай, каву.
Краще вживати овочі, фрукти та сухофрукти, бобові, нежирні молочні продукти та морепродукти, курку, індичку, кролика, цільнозерновий житній хліб.