Нові види інсуліну та інноваційні способи його введення
Попри успіхи в напрямках, спрямованих на причину хвороби, екзогенний інсулін залишається наріжним каменем терапії ЦД1. Тому значні зусилля йдуть на вдосконалення самих інсулінів та методів їх доставки, щоб наблизити регуляцію глікемії до фізіологічної. За минулі 20 років було впроваджено кілька нових інсулінових аналогів: довготривалої дії (інсулін гларгін, детемір, деґлюдек) для стабільного базального рівня та ультракороткої дії (Fiasp – фаст-аспарт, люм’єв – ультралізпро) для кращого контролю після їжі. З’явився навіть інгаляційний інсулін (Afrezza), що пропонує альтернативу ін’єкціям, хоча поки використовується обмежено. Однак найбільш революційним стало поєднання безперервного моніторингу глюкози (CGM) з інсуліновими помпами, керованими алгоритмами – тобто створення штучної підшлункової залози.
Штучна підшлункова залоза (АП) – це замкнутий контур (closed-loop) подачі інсуліну, де система автоматично регулює дозу інсуліну на основі показників датчика глюкози. Якщо перші помпи й датчики у 2000-х працювали окремо, то з середини 2010-х з’явилися комерційні гібридні замкнуті системи. У 2006 р. JDRF окреслив дорожню карту АП з 6 етапів автоматизації. Вже у 2009 р. вийшла перша система з відключенням інсуліну при гіпоглікемії (Medtronic Paradigm Veo). У 2015 р. – система з прогнозуючим призупиненням (Medtronic 640G, Tandem Basal-IQ). У 2017 р. FDA схвалила Medtronic 670G – першу гібридну замкнуту систему, яка автоматично коригує базальну подачу інсуліну 24/7 (користувач лише вводить вуглеводи на їжу). Нині доступні декілька таких систем (Control-IQ від Tandem, DIY-системи типу Loop тощо), і вони довели ефективність у покращенні показників: зниження HbA1c, збільшення Time-in-Range, зменшення гіпоглікемій. Останнє покоління – повністю закриті системи, які не потребують навіть оголошення прийому їжі, а також двогормональні АП (подвійна подача інсуліну та глюкагону). В 2020-ті роки велися успішні випробування бі-гормональних систем (наприклад, iLet від Beta Bionics), які потенційно ще краще стабілізують глюкозу. Практичне значення штучної ПЗ важко переоцінити: хоч вона не лікує причину діабету, але значно полегшує повсякденне управління ним і знижує ризики. Науковий прогрес у цій сфері є результатом міждисциплінарних інновацій і наближає час, коли автоматична система буде підтримувати рівень глюкози у хворого майже так само, як у здорової людини.
Ще одним перспективним напрямом є “розумний” інсулін, який сам регулює свою активність залежно від рівня цукру. У 2024 році в журналі Nature опубліковано результати розробки інсуліну NNC^2215, молекула якого містить своєрідний сенсорний «вимикач». За низької глюкози інсулін залишається у неактивній формі (глюкозидний фрагмент «блокує» активний центр), але коли рівень цукру підвищується – глюкоза витісняє цей фрагмент, і інсулін переходить у активний стан. Таким чином, “смарт”-інсулін автоматично вмикається тільки при гіперглікемії і вимикається при нормальних/низьких рівнях цукру, що усуває ризик гіпоглікемій. В дослідах на тваринах (миші, свині) NNC2215 ефективно знижував глюкозу, не викликаючи гіпоглікемії. Хоча клінічних випробувань на людях поки не було, цей прорив демонструє можливість хімічно створити інсулін, який реагує на рівень глюкози в реальному часі. Подібні проекти («Glucose Responsive Insulin») активно фінансуються благодійними програмами (як-от JDRF T1D Grand Challenge). Якщо такі інсуліни стануть реальністю, пацієнтам більше не доведеться постійно коригувати дозу – ін’єкція чи помпа з “розумним” інсуліном автоматично підтримуватиме нормоглікемію.
Крім того, досліджуються новітні способи введення інсуліну: нанотехнологічні капсули, що вивільняють інсулін у відповідь на зміни pH чи пероксиду водню (побічні продукти глюкозного метаболізму); мікроголкові пластирі, які безболісно доставляють інсулін під шкіру та можуть бути оснащені ферментними сенсорами глюкози для автодозування; інсулін у формі спреїв або таблеток (поки що проблема – низька стабільність пептиду в травному тракті). Хоча жодна з цих альтернатив не замінила традиційні підшкірні ін’єкції, прогрес у їх розробці триває, і вони можуть доповнити арсенал засобів підтримки нормоглікемії, зменшуючи щоденне навантаження на пацієнтів.