Що таке остеоартрит та його причини
Що таке остеоартрит (остеоартроз)? Це дегенеративна хвороба, яка може вражати хрящову тканину будь-якого суглоба з наступною деформацією всіх тканин, що утворюють цей суглоб. Такий стан призводить до незворотних змін у колінних, кульшових суглобах, хребті, дрібних кісточках суглобів кистей, ступнів тощо. Чинники ризику розвитку деформуючого остеоартриту:
- Стать. Жінки більше страждають через гормональний дисбаланс, зокрема, під час менопаузи.
- Вік. Чим старша людина, тим вища ймовірність патологічних змін.
- Зайва вага аж до ожиріння.
- Травми. Це насамперед стосується тих пошкоджень, коли уражаються суглоби.
- Вроджені патології кісткової тканини та спадковість.
- Важка фізична праця. Якщо навантажуються суглоби, це спричиняє хворобу.
Зазвичай причинами появи остеоартриту можуть виступати такі метаболічні порушення, як цукровий діабет, подагра, й ендокринні – гіпотиреоз, гіперпаратиреоз, акромегалія. Ранній остеоартрит може виникати й у молоді, особливо після травм суглобів, надмірного навантаження чи спадкової схильності.
Симптоми та наслідки остеоартриту
Кожна хвороба має свої «тривожні дзвіночки». Остеоартрит, симптоми якого вивчають ортопедія та травматологія, – це:
- біль в ураженому суглобі, який посилюється під час рухів і навантаження, з часом стає тривалішим, а згодом – постійним;
- обмеження рухливості суглоба, особливо після довгого знерухомлення;
- набряклість у зоні запалення, атрофія м’язів навколо цього місця, хрускіт і нехарактерні звуки;
- деформація суглоба, утворення кісткових розростань тощо.
Якщо є хоча б одна з таких ознак водночас із важкістю ходи, потрібно обов'язково звернутися до фахівців, якими є ревматолог, травматолог, фізіотерапевт в Білій Церкві.
Наслідками остеоартрита ступні чи остеоартрита дуговідросткових суглобів є не тільки хронічний біль, а й порушення ходи та постави, соціальна ізоляція, що позначається на психологічному стані тощо. Це може зумовити потребу в ендопротезуванні, яке пов’язане з хірургічними ризиками та тривалим періодом реабілітації.
Діагностика та лікування остеоартриту
На початковому прийомі лікар пояснить, що це – остеоартрит, а також визначить, чи є він у пацієнта. Насамперед він збирає анамнез. Призначаються відповідні дослідження: рентгенографія, МРТ, лабораторні тести для виключення інших хвороб суглобів. Їх комфортно пройти в такому медзакладі, як клініка ЦСМ у Білій Церкві.
Лікування остеоартриту на початковому етапі містить фізіотерапевтичні процедури – лікувальну гімнастику, плавання, їзду на велосипеді, раціональне харчування, масаж, але не рекомендовано біг, стрибки, присідання. Якщо ефект мінімальний, додають медикаментозну терапію – хондропротектори й уколи гіалуронової кислоти всередину суглоба. І хоча повністю вилікувати остеоартрит неможливо, правильний режим і дотримання рекомендацій лікаря допомагає контролювати симптоми, покращити якість життя та зменшити прогресування хвороби.